VІІ Школа молодих науковців “Рентгенівська дифракція: метод монокристалу”

Кафедра неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка вкотре зібрала чималу кількість науковців. 70 представників з 12 закладів вищої освіти та академічних інститутів України стали учасниками VII Школи молодих науковців «Рентгенівська дифракція: метод монокристалу», відкриття якої відбулося 20 вересня 2019 року за підтримки Міжнародного центру дифракційних даних – International Centre for Diffraction Data (Пенсильванія, США) та Науково-консультаційної компанії «Структура-властивості» (Львів, Україна).

Організаторами Школи є ЛНУ ім. Івана Франка, Західний науковий центр НАН України та МОН України і Комітет кристалографів України.

Урочисте відкриття Школи розпочалося привітанням голови оргкомітету проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, професора Романа Гладишевського. Вчений зазначив, що тематика школи незмінно відповідає сучасним трендам науки, зокрема в царині експериментальних розробок і програмного забезпечення. У своєму виступі Роман Гладишевський також згадав про провідних вчених з різних країн, які впродовж попередніх років долучалися до проведення Школи.

До привітального слова долучився і декан хімічного факультету Григорій Дмитрів. Він відзначив, що освітній процес у Львівському університеті нерозривно пов’язаний з науковою діяльністю студентів. Це має позитивний вплив на формування студентів як майбутніх науковців. Свій виступ декан завершив побажаннями отримати хороші враження і заряд позитивної енергії від наукових дискусій і стародавнього міста.

Лекційний курс розпочав професор Петро Завалій з Мерілендського університету (США) лекцією на тему «Сучасні методи розшифровки кристалічної структури: загальні принципи та проблеми».

Наступну лекцію на тему «Інструментальні методи одержання дифракційної картини від монокристалу» прочитав провідний науковий співробітник Лев Аксельруд із ЛНУ ім. Івана Франка.

До програми першого дня Школи увійшли і майстер-класи: «Рентгенівський фазовий та структурний аналіз» (Павло Демченко), «Розшифровка нецентросиметричної структури інверсійного двійника. Уточнення структури obverse/reverse двійника» (Юрій Проць) та «Розшифровка структури інтеркалята CuxNbSe2» (Лев Аксельруд).

Перший день проведення VII Школи молодих науковців завершився товариською зустріччю. Учасники Школи мали можливість познайомитись один з одним, поділитися науковими інтересами та поспілкуватися на наукові теми. Особливу атмосферу зустрічі створив виступ італійського співака і композитора Альфонсо Олівера.

Другий день проведення Школи розпочався лекцією провідного науковця Інституту хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка (Німеччина) Юрія Проця на тему «Двійникування, кілька прикладів з практики».

Провідний науковий співробітник Лев Аксельруд прочитав другу частину лекції «Інструментальні методи одержання дифракційної картини від монокристалу».

Учасники також відвідали майстер-класи.

На завершення VII Школи молодих науковців «Рентгенівська дифракція: метод монокристалу» з її підсумками виступив голова оргкомітету Роман Гладишевський. Два дні проведення Школи професор назвав цікавими та насиченими і побажав щасливої дороги додому приїжджим учасникам, подякував лекторам та оргкомітету.

Декан хімічного факультету Львівського університету Григорій Дмитрів запросив учасників Школи на майбутні форуми, які відбуватимуться на хімічному факультеті.

Всім, хто взяв участь у VII Школі молодих науковців «Рентгенівська дифракція: метод монокристалу», було вручено сертифікат про участь та сертифікат від одного зі спонсорів Школи – International Centre for Diffraction Data.

Ліана Зінько, аспірантка кафедри неорганічної хімії

Світлини Ярослава Токайчука

Фотоальбом

Загальна інформація

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Школа організована за підтримки Міжнародного центру дифракційних даних – International Centre for Diffraction Data (США) та Науково-консультаційної компанії “Структура-властивості” (м. Львів).

Місце проведення школи: кафедра неорганічної хімії хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів,
вул. Кирила і Мефодія, 6, тел.: 032 2600388,
email: diffraction.lviv@gmail.com,
website: http://chem.lnu.edu.ua/about/departments/young-researchers-school

Реєстрація учасників, урочисте відкриття та закриття, лекції: аудиторія № 2.

Майстер класи:
Рентгенівський фазовий та структурний аналіз (Демченко П.): лабораторія рентгеноструктурного аналізу.
Розшифровка нецентросиметричної структури інверсійного двійника. Уточнення структури obverse/reverse двійника (Проць Ю., Аксельруд Л.): обчислювальна лабораторія.
Розшифровка структури інтеркалята CuxNbSe2 (Аксельруд Л.): обчислювальна лабораторія.

Організаційний комітет

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ КОМІТЕТ

Гладишевський Р.Є. (голова), Демченко П.Ю., Міліянчук Х.Ю., Пукас С.Я., Тарасюк І.І., Токайчук Я.О.

Лектори

ЛЕКТОРИ

Лев Аксельруд – провідний науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка.
Випускник хімічного факультету Московського державного університету імені М.В. Ломоносова (1971 р.), з 1971 року провадить професійну діяльність у Львівському університеті, де також підготував кандидатську дисертацію, захищену у 1980 р.
Автор майже 200 публікацій у виданнях, що входять у базу Web of Science. Автор та незмінний розробник програми для визначення кристалічної структури речовин “WinCSD – a Crystal Structure Determination and Crystallographic Calculation Software”. Наукові інтереси охоплюють визначення кристалічної структури речовин на основі дифракційних даних, зокрема сполук з модульованими та композитними структурами, дослідження електронної структури речовини на основі рентгенівських даних, розробку програмного забезпечення.

 

 

Петро Завалій – директор Центру рентгенівської кристалографії Університету штату Меріленд (США).
Випускник Львівського державного університету імені Івана Франка (1979 р.), де згодом навчався в аспірантурі (захист дисертації відбувся у 1982 р.) та працював на посадах наукового співробітника, асистента та доцента. У 1993-2004 рр. займався науковою діяльністю в Державному університеті штату Нью-Йорк у м. Бінгемтон (США), а у 2005 р. очолив Лабораторію рентгенівської кристалографії Університету штату Меріленд.
Автор майже 400 публікацій у виданнях, що входять у базу Web of Science. Співавтор відомого підручника “Fundamentals of Powder Diffraction and Structural Characterization of Materials”. Один з творців та перших розробників програми “WinCSD – a Crystal Structure Determination and Crystallographic Calculation Software”. Наукова діяльність спрямована на застосування сучасних монокристальних та порошкових методів дифракції для визначення кристалічної структури різних за природою об’єктів, зокрема для вирішення нестандартних завдань.

 

 

Юрій Проць – науковий співробітник Інституту хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка, Дрезден, Німеччина.
Випускник Львівського державного університету імені Івана Франка (1991 р.), над дисертаційною роботою працював та захистив у Вестфальському університеті імені Вільгема, м. Мюнстер, Німеччина (1995-1998 рр.), з 1999 року веде наукову діяльність в Інституті хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка.
Автор майже 300 публікацій у виданнях, що входять у базу Web of Science. Фахівець в області визначення кристалічної структури широкого спектру об’єктів дифракційними методами з застосуванням сучасного інструментарію та програмного забезпечення, зокрема з врахуванням особливостей реальної структури.

 

 

Програма школи

ПРОГРАМА ШКОЛИ

 

П’ятниця                                                                                                                              20 вересня

830 Реєстрація учасників
930 Урочисте відкриття
1000 Петро Завалій (Мерілендський університет, м.  Коледж-Парк, США) Сучасні методи розшифровки  кристалічної структури: загальні принципи та програмне забезпечення
1130 Лев Аксельруд (Львівський національний університет імені Івана Франка) Інструментальні методи одержання дифракційної картини від монокристалу І
1300 Перерва на обід
1415 Майстер класи
1745 Товариська зустріч

 

Субота                                                                                                                                  21 вересня

930 Юрій Проць (Інститут хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка, м. Дрезден, Німеччина) Двійникування, кілька прикладів з практики
1100 Лев Аксельруд (Львівський національний університет імені Івана Франка) Інструментальні методи одержання дифракційної картини від монокристалу ІІ
1230 Перерва на обід
1345 Майстер класи
1530 Закриття