Кафедра аналітичної хімії

 • Про кафедру
 • Історія кафедри
 • Стратегія
 • Співробітники
 • Навчальні курси
 • Викладацький розклад
 • Методичні матеріали
 • Дослідження
 • Новини

колектив КАХ (2010 р.)

 

колектив КАХ (2017 р.)

Кафедра аналітичної хімії Львівського Університету – це класична кафедра аналітичної хімії із довготривалими традиціями у поєднанні із сучасними підходами та інноваційними трендами. У своїй освітній діяльності кафедра забезпечує викладання теорії і вироблення практичних навичок з хімічних, фізико-хімічних та деяких фізичних методів аналізу, необхідними, щоб стати високопрофесійними фахівцями з аналітичної хімії.

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ КАФЕДРИ АНАЛІТИЧНОЇ ХІМІЇ

СТРАТЕГІЯ розвитку

Програма_розвитку_кафедри

ЗВІТ ЗАВІДУВАЧКИ КАФЕДРИ ДУБЕНСЬКОЇ Л.О. за 2016-2021 рр.

Інфо-довідка_KAX_2016-2021

 СТУДЕНТСЬКИЙ НАУКОВИЙ ГУРТОК

Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт

РікСтуденткаДипломНауковий керівник
2016Ольга СарахманІІ ступеняДубенська Л.О.
2018Наталія ГулайІІ ступеняКаличак Я.М.
2020Ольга ДушнаІІ ступеняДубенська Л.О.
2021Софія ІвахІ ступеняДубенська Л.О.

В 2020 році:

 • 6 травня 2020 проведено І тур звітної наукової конференції студентів, заслухано 8 доповідей. Переможцями стали доповіді студенток наукової керівниці доц. Дубенської Л.О. – студентка 3 курсу Софія Івах та студентка 4 курсу Ольга Душна. Ці доповіді були представлені 13 травня 2020 року на пленарному засіданні студентської наукової конференції хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. У зв’язку із карантинним режимом захід відбувся в онлайн-форматі на платформі «ZOOM».
 • Студентка Івах С. нагороджена дипломом за кращу усну доповідь VІІ Науково-практичного семінару студентів, аспірантів і молодих учених “Прикладні аспекти електрохімічного аналізу” (Львів, 15-16 жовтня, 2020 р.). (науковий керівник доц. Дубенська Л.О.).
 • Студентка Душна О. за роботу “Вольтамперометричне визначення нефопаму та його метаболіту” нагороджена дипломом ІІ-го ступеня у конкурсі студентських наукових робіт (Дніпро, 2020) (науковий керівник доц. Дубенська Л.О.).
 • За участю студентів у 2020 р. опубліковано 8 статей, з них 3 статті в журналах, які мають імпакт-фактор, та 35 тез доповідей, з них 14 на міжнародних конференціях.

В 2019 році:

 • В травні 2019 р. проведено І тур звітної наукової конференції студентів, де заслухано 10 доповідей. На факультетському турі конференції виголошено 2 доповіді, авторами яких були студенти Івах С. (ІІ курс) і Душна О. (ІІІ курс), а також Любомир Шевчук (ІІ курс).
 • Студент Дмухайло А.В. нагороджений дипломом першого ступеня за кращу усну доповідь у секції “Аналітична хімія” ІІ Міжнародної (ХІІ Української) наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених “Хімічні проблеми сьогодення” (м. Вінниця, 19-21 березня 2019 р.).
 • За участю студентів у 2019 р. опубліковано 2 статті у виданнях з імпакт-фактором (Applied Nanoscience, J. Electrochem. Soc.) і 2 статті у вітчизняних фахових виданнях (Вісн. Львів. ун-ту. Серія хім., Праці НТШ. Хімічні науки). У співавторстві зі студентами опубліковано 19 тез доповідей, з них 4 на міжнародних конференціях (XX Міжнародної конференції студентів та аспірантів “Сучасні проблеми хімії”. – Київ (Україна), 15–17 травня 2019, XIV International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds. – Lviv (Ukraine), 22-26 September, 2019), International Freik Conference on the Physics and Technology of Thin Films and Nanosystems ICPTTFN-XVII. – Ivano-Frankivsk – Yaremche (Ukraine), May 20–25, 2019.

В 2018 році:

 • VІІІ Український з’їзд з електрохімії та VІ Науково-практичний семінар для аспірантів, студентів і молодих учених “Прикладні аспекти електрохімічного аналізу” студентка Сарахман О.М. була відзначена дипломом за кращу стендову доповідь у секції “Фундаментальні проблеми електрохімії та електрохімічної кінетики”.
 • Студентка Гулай Н. Л. – переможець (диплом ІІ ступеня) Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (м. Дніпро, 2018 р.).

В 2017 році:

 • Х Українська наукова конференція студентів, аспірантів і молодих учених з міжнародною участю “Хімічні проблеми сьогодення” (Вінниця, 27-29 березня 2017) Салій Д. була відзначена дипломом І-го ступеня за кращу усну доповідь у секції «Аналітична хімія» та дипломом за кращу усну доповідь, виголошену українською мовою. Плотнікова К. і Чорна Г. нагороджені дипломами ІІ-го і ІІІ-го ступенів відповідно за усні доповіді у секції «Аналітична хімія». Шевчук Дар’я – І місце за стендову доповідь
 • ХVIII міжнародна конференція студентів та аспірантів “Cучасні проблеми хімії” (17-19 травня, м. Київ) Плотнікова К. за усну доповідь у секції «Аналітична хімія» відзначена дипломом ІІ-го ступеня.
 • Студентка Сарахман О.В. за роботу на тему “Полярографічне визначення лідокаїну: розроблення і валідація методики” нагороджена дипломом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу студ. наук. робіт з хімії у 2016 році (м. Дніпропетровськ), а також за роботу на тему “Нова полярографічна методика визначення лідокаїну” стала стипендіатом конкурсу благодійної програми «Стипендіальна програма «Завтра.UA» (Благодійна організація “Фонд Віктора Пінчука – соціальна ініціатива”). Науковий керівник – доц. Дубенська Л.О.

 

РОБОТА З МОЛОДДЮ

У 2021 р. у третьому етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН дипломом третього ступеня у секції хімія нагороджена Сизоненко Софія (науковий керівник доц. Дубенська Л.О.), та дипломом другого ступеня у секції Валеологія нагороджений Зелений Іван (науковий керівник асп. Плотнікова К.М.).

У 2021 р. на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН у секції Хімія:

 • Сизоненко Софія (11 клас ЛФМЛ), диплом  І ступеня;
 • Зелений Іван (11 кл. Дрогобицький ліцей, диплом ІІ ступеня
 • у секції Валеологія Зелений Івандиплом І ступеня.

У 2020 р. на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН були представлені роботи учнів:

 • у секції Хімія –  Сизоненко Софії (10 клас ЛФМЛ, диплом ІІ-го ступеня, науковий керівник доц. Дубенська Л.О.); Зеленого Івана (10 клас Дрогобицький ліцей, диплом ІІ-го ступеня, науковий керівник доц. Дубенська Л.О.); Дашинич Олени (11 клас ЛФМЛ, диплом ІІ-го ступеня, науковий керівник доц. Жак О.В.).
 • у секції МедицинаСизоненко Софії (диплом І-го ступеня, науковий керівник доц. Дубенська Л.О.),
 • у секції МатеріалознавствоДашинич Олени (диплом І-го ступеня, науковий керівник доц. Жак О.В.). Дашинич О. – учасниця національного етапу міжнародного конкурсу науково-технічної творчості учнів «Еко-Техно Україна» у 2020 р. (м. Київ, НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. І.Сікорського), спеціальна відзнака журі; переможниця програми підтримки обдарованої молоді міста Львова у 2020 р.

Сизоненко Софія нагороджена дипломом ІІІ-го ступеня ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН у секції Медицина (відділення хімії та біології), а також спеціальною відзнакою компанії ФАРМАК.

Робота з учнями МАН

 • Членами журі ІІ етапу Турніру юних хіміків МАН працювали доц. Дубенська Л.О. (2016-2017; 2018 рр.), доц. Жак О.В. (2017, 2019 рр). Доц. Дубенська Л.О. – голова журі Турніру (2019-2020 рр.)
 • Членами журі на ІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН працювали доц. Дубенська Л.О. (2018 р.),доц. Коркуна О.Я. (2017, 2019-2021 рр.),
 • Доц. Жак О.В. проводила лекційні та лабораторні заняття з учнями МАН

Доц. Жак  О.В. проводить  лабораторну роботу з учнями  МАН (осінь 2019 р)

Профорієнтаційні лабораторно-практичні заняття Дослідження якості харчових продуктів” для учнів шкіл (2017-2019 рр., доц. Жак О.В., асист. Оршуляк О.О.)

Коротка історія кафедри

КАХ була створена в 1944-45 рр. Першими професорами у Львівському університеті, які викладали аналітичну хімію (з 1851) на філософському, а згодом (1895) на медичному факультеті німецькою мовою були: Ф. Плесс, Ю. Грабовський, Ю. Шрамм, Б. Ляхович, С. Толочко і З. Вейзберг.

Велику роль у поширенні знань з аналітичної хімії та інших наук відіграло Наукове товариство ім. Т.Г.Шевченка (НТШ), особливо його математико-природничо-медична секція. Ця секція організовувала лекції з різних питань природознавства, а з 1897 р. стала видавати наук. журнал “Збірник математико-природничо-медичної секції НТШ”, їх було видано 32 томи.

На початку ХХ століття аналітичну хімію викладали проф. В. Тшебятовський і В. Кемуля. З 1931 р. В. Кемуля почав впроваджувати полярографію для визначення малих кількостей речовин, а також вивчати вплив поверхнево-активних речовин на електродні процеси.

Першим завідувачем кафедри був доц. Круговий Н.С. (1945–1946 рр). Надалі кафедру очолювали доц. Золотухін В.К. (1946–1962 рр), доц. Головатий Р.М. (1962–1970 рр), доц. Зінчук В.К. (1970–1972 рр), проф. Кузьма Ю.Б. (1972–2003 рр), доц. Чихрій С.І. (2003–2005 рр), проф. Каличак Я.М. (2005–2014 рр). З 2015 р. кафедру очолює доц. Дубенська Л.О.

СТРАТЕГІЯ

РОЗВИТКУ КАФЕДРИ АНАЛІТИЧНОЇ ХІМІЇ

1. Місія

Наша кафедра – це класична кафедра аналітичної хімії із довготривалими традиціями у поєднанні із сучасними підходами та інноваційними трендами. Зараз кафедра є однією з провідних кафедр аналітичної хімії в Україні.

У своїй освітній діяльності кафедра забезпечує викладання теорії і вироблення практичних навичок з хімічних, фізико-хімічних та деяких фізичних методів аналізу. Фахівці з аналітичної хімії зараз є найзатребуванішими хіміками на ринку праці. Контроль якості і безпеки промислових підприємств, фармація, харчова промисловість, нафтохімія, екологія, криміналістика, тонкий органічний синтез тощо неможливі без кваліфікованого аналізу. Тому першочерговим завданням співробітників кафедри аналітичної хімії є формування у студентів фундаментальних знань з теорії і практики сучасної аналітичної хімії як науки, яка розвиває методологію та створює засоби для аналізу об’єктів різноманітної природи у просторі і часі. Освітньою місією кафедри є створення сприятливого середовища для оволодіння студентами знаннями та вміннями, які потрібні їм, щоб стати високоякісними фахівцями за спеціальністю «Хімія», знайомими з викликами сучасного ринку праці і конкурентоспроможними у міжнародному галузевому середовищі.

 

2. Візія

Діяльність кафедри повинна спрямовуватися на зростання авторитету факультету й Університету в руслі програми діяльності хімічного факультету на період до 2025 року і стратегії розвитку Університету до 2025 року. Колектив кафедри скерований на постійне поліпшення якості навчання, інтегрування в навчальний процес найсучасніших тенденцій в аналітичній хімії для підготовки висококваліфікованих та конкурентоздатних фахівців. На кафедрі органічно поєднано освітній процес та наукову діяльність, головною ідеєю чого є застосування досягнень фундаментальної науки до прикладних розробок. Втілення такої ідеї передбачає подальше удосконалення і ще активніше залучення студентів до розроблення головних наукових напрямів кафедри (пошуку нових аналітичних форм для визначення різноманітних класів фармацевтично активних речовин та харчових добавок; розроблення, виготовлення та апробації нового авторського обладнання тощо).

 

3. Цілі

Успіхи в галузі хімії є запорукою розв’язання багатьох проблем у медицині, фармації, екології, матеріалознавстві, технологіях тощо. Тому головною стратегічною ціллю кафедри є популяризація природничих наук, мотивація до їхнього вивчення, підвищення престижності спеціальності «Хімія» серед молоді, яка планує здобувати вищу освіту. Для досягнення стратегічної цілі треба виконати такі завдання.

3.1. Посилення ролі кафедри в освітянсько-науковій спільноті та у суспільстві загалом

Інтеграція учнівської молоді в академічне середовище – організовувати заняття для слухачів Львівської обласної Малої академії наук, брати участь в організації і проведенні конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів МАН.

Активна участь працівників кафедри в організації і проведенні районних та обласної олімпіад учнів шкіл Львівщини з хімії, у підготовці переможців до Всеукраїнського та міжнародного етапів олімпіади з хімії; участь у роботі журі IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії; участь у організації та проведенні конкурсів з хімії, у тім числі у дистанційній формі.

Участь працівників кафедри в організації і проведенні Всеукраїнської олімпіади вступника Львівського національного університету з хімії.

Активна профорієнтаційна робота серед учнів загальноосвітніх шкіл: організація екскурсій для учнів лабораторіями кафедри, проведення лабораторно-практичних занять, участь у міських та університетських наукових заходах для школярів.

Розміщення на сторінці кафедри інформації про випускників кафедри, які працюють за фахом із зазначенням місця роботи, відповідної сторінки в соцмережах (за погодженням з ними).

3.2. Забезпечення високої якості навчального процесу.

Розроблення та реалізація навчальних програм, гнучких до сучасних вимог ринку праці, залучення до навчального процесу роботодавців. Домагатися запровадження магістерської програми “Косметична хімія”, долучитися до розроблення магістерських програм “Середня освіта. Хімія” та “Освіта. Природничі науки”.

Розширення та оновлення переліку дисциплін, запропонованих на вибір як для студентів хімічного, так і не хімічного факультетів.

Упровадження в навчальний процес нових лабораторних робіт з аналізу реальних об’єктів (за сучасними вимогами контрольно-аналітичних лабораторій підприємств харчової, фармацевтичної, нафтопереробної промисловості тощо).

Належне методичне забезпечення усіх дисциплін, які викладають на кафедрі: написання (переклад) підручників, посібників, методичних рекомендацій викладачами кафедри. Забезпечити всі навчальні дисципліни електронними курсами на сторінці http://e-learning.lnu.edu.ua. Для нових навчальних дисциплін забезпечувати електронні курси упродовж трьох років.

Оновлення матеріально-технічного забезпечення навчальних лабораторій кафедри, у тому числі за рахунок власних розробок конструкторської лабораторії MTech Lab, що функціонує на кафедрі”.

3.3. Досягнення і підтримування найвищих світових стандартів наукових досліджень

Сучасне потужне матеріально-технічне забезпечення.

Підготовка фахівців найвищого рівня – захисти дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора філософії і доктора наук.

Накопичені розробки та результати досліджень пропонувати до практичного впровадження

3.4. Створення сучасної освітньо-наукової інфраструктури

Реалізація проектів енергозбереження у приміщеннях кафедри для забезпечення комфортних умов навчання студентів та праці співробітників.

Поліпшення матеріально-технічної бази кафедри – забезпечення сучасним обладнанням, реактивами.

4. Стратегічний план розвитку

ЦіліІндикатори та показники досягненняВиконавціТермін
Посилення ролі кафедри в освітянсько-науковій спільноті та у суспільстві загалом
Розміщення на сторінці кафедри інформації про випускників кафедри, які працюють за фахомдоц. Ридчук П.В.

н.сп. Дзевенко М.В.

2020 р.
Забезпечення високої якості навчального процесу
Запровадження магістер-ської програми “Косметична хімія”доц. Жак О.В.2023 р.
Належне методичне забез-печення усіх дисциплін, які викладають на кафедріВидані посібники:
«Харчова хімія: аналіз та хімічний склад харчових продуктів»доц. Ломницька Я.М.2020 р.
«Фізичні методи аналізу»доц. Стельмахович Б.М.,

проф. Каличак Я.М.

2021 р.
«Кількісний хімічний аналіз. Лабораторний практикум»доц. Дубенська Л.О.,

доц. Коркуна О.Я.,
доц. Ломницька Я.Ф.

2020 р.
«Хімія з основами біогеохімії. Лабора-торний практикум»доц. Жак О.В.2022 р.
«Стандартизація, сер-тифікація, метрологія в хімії»доц. Дубенська Л.О.2022 р.
«Пробопідготовка в аналізі складних об’єктів»доц. Ридчук П.В.2020 р.
«Аналіз органічних речовин. Аспекти практичного застосування»доц. Коркуна О.Я.2025 р.
Забезпечення навчальних дисциплін електронними курсами на інтернет-сторінці кафедри та на http://e-learning.lnu.edu.ua

Атестація електронних навчальних курсів

Фізичні методи дослідженнядоц. Пацай І.О.2024 р.
Хімія з основами біогеохіміїдоц. Жак О.В.2022 р.
Хроматографіядоц. Тимошук. О.С.2023 р.
Аналіз лікарських засобівдоц. Коркуна О.Я.2025 р.
Аналітична хіміядоц. Дубенська Л.О.2021 р.
Фізико-хімічні методи аналізудоц. Тимошук. О.С.2021 р.
“Аналітична хімія” для бакалаврів біологічного факультетудоц. Коркуна О.Я.2023 р.
“Пробопідготовка в хімічному аналізі”доц. Ридчук П.В.2025 р.
Розробка навчального обладнання для лабора-торних практикумів кафедриелектронний комп’юте-ризований реєстратор хроматограм для газового хроматографа;доц. Пацай І.О.2021 р.
установка для кондуктометричного титрування;2022 р.
установка для амперометричного титрування2023 р.
Досягнення і підтримування найвищих світових стандартів наукових досліджень
Підготовка та видання монографічних статей, монографійОпубліковані моногра-фічні статті, моногра-фіїдоц. Жак О.В. спільно з

н.сп. Дзевенко М.В.

2023 р.
доц. Дубенська Л.О.2025 р.
проф. Каличак Я.М.2021 р.
Публікування статей у наукових журналах з ImpactОпубліковані  статтіусі науково-педагогічні і педагогічні праців-ники кафедривпродовж усього періоду
Захист дисертацій доктора філософіїПредставлені рукопи-си дисертаційних робітасп. Сташків О.Д. – доц. Дубенська Л.О.2020 р.
асп. Костів О.І. – доц. Коркуна О.Я.2021 р.
асп. Стечинська Е.Т. – проф. Каличак Я.М.2022 р.
асп. Федишин О.С. – доц. Тимошук О.С.2023 р.
Захист дисертацій доктора наукПредставлені рукописи дисертаційних робітдоц. Жак О.В.2024 р.
доц. Тимошук.О.С.2025 р.
доц. Дубенська Л.О.2025 р.

Затверджено на засіданні кафедри аналітичної хімії (протокол № 5 від 4 листопада 2019 р.)

Оновлено на засіданні кафедри аналітичної хімії (протокол № 8 від 12 січня 2021 р.)

Співробітники

завідувачДУБЕНСЬКА Лілія Осипівназавідувач
професорКАЛИЧАК Ярослав Михайловичпрофесор
доцентЖАК Ольга Володимирівнадоцент
доцентКОРКУНА Ольга Яремівнадоцент
доцентЛОМНИЦЬКА Ярослава Федорівнадоцент
доцентПАЦАЙ Ігор Орестовичдоцент
доцентРИДЧУК Петро Васильовичдоцент
доцентСТЕЛЬМАХОВИЧ Богдан Мирославовичдоцент
доцентТИМОШУК Олександр Сергійовичдоцент
провідний науковий співробітникВАСИЛЕЧКО Володимир Орестовичпровідний науковий співробітник
старший науковий співробітникТИВАНЧУК Юрій Богдановичстарший науковий співробітник
науковий співробітникГРИЩУК Галина Василівнанауковий співробітник
науковий співробітникДЗЕВЕНКО Марія Віталіївнанауковий співробітник
науковий співробітникОЛЕКСІВ Леся Вікторівнанауковий співробітник
завідувач лабораторіїМИЦУК Роман Дмитровичзавідувач лабораторії
провідний інженерМІЛЯН Володимир Володимировичпровідний інженер
інженер 1 категоріїШУМІНСЬКИЙ Євген Степановичінженер 1 категорії
інженер 2 категоріїЦЕЛЕВИЧ Марія Володимирівнаінженер 2 категорії
інженерБАГДАЙ Світлана Романівнаінженер
інженерТОПОЛЬНИЦЬКА Лариса Леопольдівнаінженер
старший лаборантОСТАП’ЮК Лариса Мечиславівнастарший лаборант
аспірантГУЛАЙ Наталія Любомирівнааспірант
аспірантКОСТІВ Оксана Ігорівнааспірант
аспірантПЛОТНІКОВА Катерина Миколаївнааспірант
аспірантСТАШКІВ Ольга Дмитрівнааспірант
аспірантСТЕЧИНСЬКА Емілія Тарасівнааспірант
аспірантФЕДИШИН Орест Степановичаспірант

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

Викладацький розкладМетодичні матеріали

Атестовані електронні курси:

«Аналітична хімія»

http://e-learning.lnu.edu.ua/course/view.php?id=334

укладено доц. Дубенською Л.О.

 

«Аналітична хімія (фізико-хімічні методи аналізу)»

http://e-learning.lnu.edu.ua/course/view.php?id=64

укладений доц. Тимошуком О.С.

 

«Хімія з основами біогеохімії»

https://e-learning.lnu.edu.ua/enrol/index.php?id=221

укладений доц. Жак О.В.

Навчально-методичні посібники:

 1. Василечко В.О. Харчова хімія: аналіз та хімічний склад харчових продуктів / Василечко В.О., Ломницька Я.Ф., Скоробогатий Я.П., Бужанська М.В.  // Навчальний посібник – Видавництво Львівського торгово-економічного університету. 2020. – 308 с.
 2. Врублевська Т.Я. Пробопідготовка в аналізі об’єктів довкілля (авторський наклад) / Т.Я. Врублевська, П.В. Ридчук. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2017.– 382 с.
 3. Тимошук О. С. Основи електроаналітичної хімії (авторський наклад) / О. С. Тимошук, С. В. Тимошук, Т. Я. Врублевська, І. О. Пацай. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2017. – 438 с.
 4. Ломницька Я.Ф. Методи аналізу об’єктів довкілля. Курс лекцій. Частина 1. Хімічний склад ґрунтів, вод, продуктів харчування, їхнє забруднення / Я.Ф. Ломницька, В.О. Василечко – Львів: Малий видавн. центр хім. та фіз. факультетів ЛНУ імені Івана Франка, 2014. – 118 с.
 5. Врублевська Т.Я. Методи розділення і концентрування речовин в аналізі / Т.Я. Врублевська, П.В. Ридчук, О.С. Тимошук. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2012. – 336 с. (Гриф МОН України, лист №1/11–7274 від 04.08.2011).
 6. Калембкевич Я. Назви хімічних речовин у скорочених позначеннях / Я. Калембкевич, Я. Любчак, С. Копач, Б. Папцяк, В. Карп’як, І. Опайнич, Я. Каличак – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2012. –  358 с.
 7. Коркуна О.Я. Аналіз лікарських засобів. Лабораторний практикум. Навчально-методичний посібник / О.Я. Коркуна. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2012. –  464 с.
 8. Ломницька Я.Ф. Склад та хімічний контроль об’єктів довкілля: Навчальний посібник / Я.Ф. Ломницька, В.О. Василечко, С.І. Чихрій. – Львів: Новий світ-2000, 2011 – 588 с. Рекомендовано МОН України як навчальний посібник для студентів хімічних спеціальностей ВНЗ (лист № 1/11-7326 від 04.08.2010).
 9. Левицька Г.Д. Електрохімічні методи аналізу: Навчальний посібник / Г.Д. Левицька, Л.О. Дубенська. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2011. – 273 с. Рекомендовано Міністерством освіти та науки України як навчальний посібник для студентів хімічних спеціальностей ВНЗ (лист № 1/11-12236.1 від 29.12.2010).
 10. Жак О.В. Загальна хімія: Навчальний посібник / О.В. Жак, Я.М. Каличак. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2010. – 368 с. Рекомендовано МОН України як навчальний посібник для студентів нехімічних спеціальностей ВНЗ (лист № 1.4/18-Г-82 від 10.01.2009).
 11. Ломницька Я.Ф. Хімічні та фізико-хімічні методи аналізу в екологічних дослідженнях. Навчально-методичний посібник / Я.Ф. Ломницька, Н.Ф. Чабан. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2009. – 304 с.
 12. Скоробогатий Я.П. “Основи екології: навколишнє середовище і техногенний вплив” / Я.П. Скоробогатий, В.В. Ощаповський, В.О. Василечко, С.Л. Кусковець. – 2008, 222 с. (Гриф МОН України).
 13. Зінчук В.К. “Фізико-хімічні методи аналізу”/ В.К. Зінчук, Г.Д. Левицька, Л.О. Дубенська. – 2008, 361 с. (гриф МОН України);
 14. Врублевська Т.Я. “Методи розділення та концентрування в аналізі складних речовин” / Т.Я. Врублевська, О.С. Тимошук. – 2007, 211 с.
 15. Зінчук В. “Хімічні методи якісного аналізу”/ В. Зінчук, О. Гута. – 2006, 152 c.
 16. Ломницька Я.Ф. “Лабораторний практикум з аналітичної хімії”/ Я.Ф. Ломницька, Н.Ф. Чабан, Ю. Кузьма. – 2004, 230 с.
 17. Кузьма Ю.Б. “Аналітична хімія”/ Ю.Б. Кузьма, Я.Ф. Ломницька, Н.Ф. Чабан. – 2001, 297 с.

 

Методичні рекомендації:

2011-12 навчальний рік:

Фізико-хімічні методи дослідження в екології, для студентів екологічних спеціальностей географічного факультету /Ломницька Я.Ф., доц. Коркуна О.Я. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка –  47 с.

Хімічний контроль об’єктів довкілля для студентів хімічного факультету / Ломницька Я.Ф. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 78 с.

Хімія з основами біогеохімії для студентів біологічного факультету / Жак О.В. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка –  79 с.

Основи стандартизації для студентів хімічного факультету / Дубенська Л.О. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 24 с.

Фізичні методи дослідження для студентів хімічного факультету / Пацай І.О. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 26 с.

Методичні рекомендації до оформлення курсових робіт бакалаврів, магістерських і дипломних робіт для студентів хімічного факультету / Ломницька Я.Ф., доц. Пацай І.О. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 26 с.

Методичні рекомендації до навчальної ознайомчої практики для студентів 3-го курсу хімічного факультету / Яцишин М.М., Пацай І.О., Мартяк Р.Л. Під. ред. проф. Каличака Я.М. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 23 с.

Програма та методичні рекомендації до переддипломної та магістерської виробничих практик для студентів хімічного факультету / Яцишин М.М., Жак О.В., Павлюк В.В., Карп’як В.В. Під. ред. проф. Каличака Я.М. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 32 с.

2012-2013 навчальний рік:

Аналітична хімія для студентів хімічного факультету / Дубенська Л.О., Тимошук О.С. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 126 с.

Аналітична хімія для студентів біологічного факультету / Стельмахович Б.М., Коркуна О.Я. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 65 с.

Методи розділення та концентрування в аналізі /  Врублевська Т.Я., Тимошук О.С., Ридчук П.В. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка  – 39 с.

Методи аналізу об’єктів довкілля / Ломницька Я.Ф. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 82 с.

Методичні рекомендації до державного іспиту з хімії для студентів IV курсу хімічного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр”/ Пацай І.О., Гладишевський Р.Є., Обушак М.Д., Решетняк О.В., Каличак Я.М. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 26 с.

2013-2014 навчальний рік:

Методи визначення мікрокількостей речовин для студентів хімічного факультету / О.Я.Коркуна. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 2013.–60 с.

Аналітичний контроль органічних забруднень довкілля для студентів хімічного факультету / О.Я.Коркуна. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 2013. – 88 с.

Аналітична хімія для студентів біологічного факультету / Б. Стельмахович, О. Коркуна. – Львів: Малий вид. центр фіз. та хім. ф–тів ЛНУ імені Івана Франка – 2013.– 75 с.

2014-2015 навчальний рік:

Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «Екологічна хімія» / Л. О. Дубенська. – Львів: Малий видавничий центр хімічного та фізичного факультетів ЛНУ ім. Івана Франка, 2014. – 32 с.

2016-2017 навчальний рік:

“Аналітична хімія” для студентів денної та заочної форми навчання біологічного факультету / Стельмахович Б.М., Коркуна О.Я.

2017-2018 навчальний рік:

Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів Природничого коледжу з курсу «Спектральний аналіз» / А. М. Тупис, І. О. Пацай, Л. В. Олексів. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, – 2017. – 25с.;

Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів Природничого коледжу з курсу «Електрохімічні методи аналізу» / О. С. Тимошук, П. В. Ридчук, І. О. Пацай. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка – 2017. – 23 с.

Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів Природничого коледжу з курсу «Хроматографічний аналіз» / Т. М. Мартяк, О. С. Тимошук, П. В. Ридчук. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, – 2017. – 34 с.

Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів Природничого коледжу з курсу «Фізико-хімічні методи аналізу» / Л. В. Олексів, О. С. Федишин, С. В. Тимошук – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, ‑ 2017. – 51 с.

Лабораторний практикум з курсу «Фізико-хімічні методи аналізу» для студентів Природничого коледжу / С. В. Тимошук, О. С. Федишин, А. М. Тупис. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, ‑ 2017. – 51 с.

 

 

Дослідження

Наукові напрямки кафедри

Науково-дослідна робота кафедри аналітичної хімії проводиться за наступними напрямами:

 • сорбція рідкісноземельних металів на цеолітах та розроблення нових методик визначення рідкісноземельних металів у природних об’єктах;
 • процеси комплексоутворення металів з органічними реагентами (азобарвниками, похідними азолідонів, оксимів тощо) та їхнє застосування у вольтамперометрії;
 • розроблення методик кількісного визначення фармацевтично активних речовин (алкалоїдів, антибіотиків тощо) методами спектрофотометрії та вольтамперометрії;
 • фізико–хімічний аналіз систем рідкісноземельний метал – перехідний метал – р–елемент III, V груп: синтез, структура та властивості сполук (побудова ізотермічних перерізів діаграм стану, синтез нових сполук, вивчення кристалічної структури і фізичних властивостей окремих сполук).

 

Монографії:

Наукові публікації

Наукове та навчальне обладнання

Навчальна робота студентів проходить в 2-х лабораторіях аналітичної хімії та фізико-хімічних методів аналізу (кожна на 25–30 робочих місць). Наукова апаратура: спектрофотометри (HACH DR/4000V, Specord M40, Specord M80, AAS-1, AAS-3, FLAPHO), фотоколориметри (КФК-2, КФК-3, ФЕК-56М), полярографи (ПУ-1, ППТ), хроматографи (ЛХМ8-МД, 3700) хемілюмометри, рентгенівський порошковий дифрактометр ДРОН-3М, рентгенівські апарати УРС-2,0, УРС-55), а також унікальне обладнання власного виробництва.

 

Держбюджетні науково-дослідні теми

ХА-32 Ф “Закарпатські цеоліти в аналітичній хімії розсіяних елементів, бактерицидних, протипухлинних засобів та інших біологічно активних речовин”. Науковий керівник: проф. Каличак Я. М. Термін виконання – 01.02.2016 – 31.12.2018. Відповідальний виконавець пров.наук.співр. Василечко В.О.

ХА-87 Ф “Багатофункціональні матеріали клиноптилоліт–перехідні метали у хімічному аналізі та біології ”. (01.01.2019 – 31.12.2021)  Науковий керівник: професор Каличак Я. М. Відповідальний виконавець доц. Дубенська Л.О.

Співробітники кафедри були залучені до виконання держбюджетної теми

 • ХО-75Ф “Синтез та дослідження біологічної активності, хіміко-аналітичних властивостей похідних 1,3-тіазолу та 4-азолідону з використанням авторського обладнання”. Науковий керівник: проф. Матійчук В.С. Відповідальний виконавець: доц. Пацай І.О. Термін виконання – 01.01.2018 – 31.12.2020.
 • та Науково-технічної (експериментальної) розробки ХН-88Р “Універсальні вимірювальні комплекси для електрохімічних, корозійних та електроаналітичних досліджень” (01.01.2019 – 31.12.2020) Науковий керівник: старший дослідник Демченко П.Ю. Виконавець: доцент Пацай І.О.

 

Патенти:

 1. Патент України на корисну модель № 142649. МПК G01N 21/17 (2006) G01N 21/25 (2006) G01N 21/27 (2006) G01N 21/35 (2006) G01J 3/00 (2006) G01J 3/28 (2006) G01J 3/42 (2006) G01J 3/46 (2006). Спосіб екстракційно-фотометричного визначення іонів паладію(ІІ) / О.С. Федишин, О.С. Тимошук, П.В. Ридчук – № u201910676 – заявл. 28.12019; опубл. 25.06.2020, Бюл. № 12. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.
 2. Патент України на винахід 120717. МПК G01N 27/00 (2020). Спосіб вольтамперометричного визначення амоксициліну у фармацевтичних препаратах / О. Я. Коркуна, П. В. Ридчук, О. І. Костів. – №a201801406. – заявл. 02.2018; опубл. 27.01.2020, Бюл. № 2. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.
 3. Пат. 119829, МПК51 G01N 27/48 (2006.01), G01N 31/22 (2006.01), G01N 33/20 (2019.01). Спосіб вольтамперометричного визначення Os(IV) / Ридчук П.В., Ридчук М.В., Коркуна О.Я., Кіт Л.Я. Опубл. 12.08.2019, Бюл. №.15/2019. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.
 4. Патент України на корисну модель № МПК G01N 27/34 (2006) G01N 27/48 (2006). Спосіб вольтамперометричного визначення платини(IV) / П.В. Ридчук, О.С. Тимошук, І.О. Пацай. – № u201907286 – заявл. 01.07.2019; опубл. 10.01.2020, Бюл. № 1. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.
 5. Патент України на корисну модель № 139614. МПК G01N 27/34 (2006) G01N 27/48 (2006). Спосіб вольтамперометричного визначення Pt(IV) / П.В. Ридчук, О.С. Тимошук, І.О. Пацай. – № u201907068 – заявл. 06.2019; опубл. 10.01.2020, Бюл. № 1. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.
 6. Патент України на корисну модель № 139319. МПК G01N 27/26 (2006) G01N 27/34 (2006) G01N 27/48 (2006). Спосіб вольтамперометричного визначення похідних азолідонів / П.В. Ридчук, О.С. Тимошук, Л.Я. Кіт. – № u201907221 – заявл. 07.2019; опубл. 26.12.2019, Бюл. № 24. Заявник і власник – Львівський національний університет імені Івана Франка.

 

НАУКОВА СПІВПРАЦЯ

У 2020 р. співрробітники кафедри аналітичної хімії співпрацювали з такими зарубіжними науковими установами:

 1. Інститут аналітичної хімії Словацького технологічного університету (Братіслава, Словаччина): проводяться спільні наукові роботи по дослідженню сорбційних властивостей закарпатського клиноптилоліту (пров. н. сп. Василечко В.О., н.сп. Грищук Г.В.).
 2. Центр біологічних та хімічних досліджень Варшавського університету: проводяться спільні наукові роботи по дослідженню антибактеріальних властивостей цеолітних композицій. В рамках співпраці опубліковано 1 статтю (пров. н. сп. Василечко В.О., н.сп. Грищук Г.В.).
 3. Міжнародний науковий центр DEFY (Німецький електронний синхротрон, м. Гамбурґ): проводяться спільні наукові роботи по ідентифікації різних окиснених форм РЗЕ в оксидних наноматеріалах на основі цеолітних композицій. Результати спільних досліджень апробовано на конференції (пров. н. сп. Василечко В.О., н.сп. Грищук Г.В.).
 4. Ягеллонський університет, Інститут фізики, м. Краків, Польща: в рамках співпраці опубліковано 3 статті (проф. Каличак Я.М., ст. наук. сп. Тиванчук Ю.Б.).
 5. Інститут низьких температур і структурних досліджень ім. В. Тшебятовського ПАН, м. Вроцлав, Польща: за результатами співпраці опубліковано 1 статтю (проф. Каличак Я.М., ст. наук. сп. Тиванчук Ю.Б.).
 6. Університеті імені Павла Йозефа Шафарика (м. Кошице): спільні  наукові роботи по дослідженню 1-(5-(3-хлоро-4-метил)бензилтіазол-2-іл)азонафтален-2-олу та його сполук з йонами перехідних металів та застосування їх в аналізі. За результатами співпраці опубліковано 1 статтю та 1 тези доповідей (асп. Федишин О.С., доц. Тимошук О.С.).
 7. Інститут аналітичної хімії Словацького технологічного університету (Братіслава, Словаччина): проводяться спільні наукові дослідження в галузі вольтамперометрії органічних сполук. Опубліковано одну статтю (доц. Дубенська Л.О.).
 8. Карлів університет, факультет наук, кафедра аналітичної хімії (м. Прага, Чехія): подано проєктну пропозицію “Нові підходи до селективного та швидкого вольтамперометричного визначення антимікробних препаратів та кокцидіостатиків у продуктах харчування та кормах для тварин” на участь у конкурсі спільних українсько-чеських науково-дослідних проєктів для реалізації у 2021-2022 рр. (доц. Дубенська Л.О.).
 9. Інститут неорганічної та аналітичної хімії, Вестфальський університет імені Вільгельма (Мюнстер, Німечина): проводяться спільні наукові дослідження кристалічних структур сполук, що утворюються в системах Sc−d-метал−In. За результатами співпраці опубліковано 3 статті та 1 тези доповідей (проф. Каличак Я.М.).
 10. Кафедра хімії та біохімії, Університет Північного Іллінойсу (Декалб, США): проводяться спільні наукові дослідження кристалічних структур тернарних антимонідів. За результатами співпраці опубліковано 1 статтю (доц. Жак О.В.).
 11. Інститут Неель, Гренобльський університет (Гренобль, Франція): проводяться спільні наукові дослідження кристалічних структур тернарних антимонідів. За результатами співпраці опубліковано 1 статтю (доц. Жак О.В.).

 

21 липня 2021 р. Вручення дипломів бакалаврам

24.07.2021 | 14:20

В середу,  21 липня 2021 р., о 11:00 в ботанічному саду Університету за адресою вул. Кирила і Мефодія, 4 відбулось вручення дипломів бакалаврам хімічного факультету, які завершили навчання за спеціальністю 102 “Хімія”.
Бажаємо успіху під час вступу в магістратуру та в подальших планах самореалізації!

Читати »

9 липня 2021 р. Зустріч з абітурієнтами

06.07.2021 | 15:32

У п’ятницю, 9 липня 2021 р., о 12:00 на платформі ZOOM відбудеться зустріч абітурієнтів з Відповідальним секретарем приймальної комісії та деканами Університету!
Чекаємо на Вас за посиланням:
Topic: Зустріч з абітурієнтами
Time: Jul 9, 2021 12:00 PM Helsinki

Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/92337714128?pwd=bExYNkkzTytnS1BkWHVJeU82a29Ydz09

Meeting ID: 923 3771 4128
Passcode: 523432

Читати »

Консультаційний пункт для вступників в магістратуру

05.07.2021 | 14:53

Консультаційний пункт для вступників в магістратуру хімічного факультету функціонує в деканаті хімічного факультету.
Контактні телефони:
Дмитрів Григорій Степанович – 0674398956
Сорока Ірина Несторівна – 0675834142

Читати »

Вступ в магістратуру 2021

23.06.2021 | 19:43

Реєстрація вступників для складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови
Початок реєстрації
11 травня

Закінчення реєстрації
18:00
03 червня

Реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження необхідних документів
з 01 липня

Прийом заяв та документів для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста
Початок прийому
15 липня

Закінчення прийому для осіб, які вступають на основі результатів єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та фахового вступного випробування
18:00
23 липня

Прийом заяв та документів для осіб, які вступають на основі вступних іспитів
22 червня –
25 червня

Термін проведення основної сесії єдиного вступного іспиту
30 червня

Відповідні вступні...

Читати »

18 червня 2021 р. Зустріч студентів з представниками компанії СRH Україна

22.06.2021 | 20:13

В п’ятницю, 18 червня відбулась зустріч студентів хімічного факультет з представниками компанії CRH Україна.
На зустрічі нашим студентам була представлена прграма стажуання в команді найбільшого світового виробника цементу.
Координатором зустрічі була наша постійна партнерка Ірина Дунаєвська (Idunayevska@crhukraine.com).

Читати »