Токсикологічна хімія

Тип: На вибір студента

Кафедра: органічної хімії

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
34Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
316доцент Мартяк Р. Л.ХМХМ-21с

Лабораторні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
332ХМХМ-21сдоцент Мартяк Р. Л., доцент Карп’як В. В.

Опис курсу

Навчальна дисципліна “Токсикологічна хімія” є дисципліною за вибором студента для освітньої програми Хімія, яка викладається на 2 курсі (3 семестр) в обсязі 4 кредитів (за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).

Навчальну дисципліну “Токсикологічна хімія” розроблено таким чином, щоб надати учасникам необхідні знання, обов’язкові для того, щоб засвоїти відомості про властивості отруйних і сильнодіючих речовин, їх хімічну будову, фізико-хімічні характеристики, методи виділення токсичних речовин та їх метаболітів з об’єктів дослідження, а також методи ідентифікації та кількісного визначення цих речовин, закономірності токсикокінетики та токсикодинаміки отрут.

Метою і завданням навчальної дисципліни “Токсикологічна хімія” є формування базових знань з токсикологічної хімії: токсикологія і токсикологічна хімія, отрути та отруєння, токсикокінетика та токсикодинаміка ксенобіотиків, хіміко-токсикологічний аналіз, основні групи токсичних речовин.

Після завершення цього курсу студент буде

знати:

предмет, завдання та основні поняття токсикологічної хімії; класифікацію отрут і отруєнь; хімічну будову та фізико-хімічні характеристики токсичних речовин; основні шляхи потрапляння та виведення токсичних речовин з організму; механізми біотрансформації ксенобіотиків в організмі; методи детоксикації при отруєннях; основні методи сучасного хіміко-токсикологічного аналізу; нормативні документи, що регламентують використання шкідливих речовин;

вміти:

аналізувати та прогнозувати вплив хімічних речовин на біологічні процеси; скласти план та запропонувати метод аналізу отрут в об’єкті дослідження; проводити виділення отруйних речовин та їх метаболітів з досліджуваних об’єктів; застосовувати основні методи хіміко-токсикологічного аналізу; проводити якісний та кількісний аналіз токсичних сполук; аналізувати та інтерпретувати отримані експериментальні результати.

Рекомендована література

Базова:

  1. Крамаренко В.П. Токсикологічна хімія. К.: Вища шк., 1995. – 423 с.
  2. Ніженковська І.В., Вельчинська О.В., Кучер М.М. Токсикологічна хімія. К.: ВСВ «Медицина», 2020. – 372 с.
  3. Кучер М.М., Галькевич І.Й., Федущак Н.К. та ін. Методичні рекомендації до лабораторних занять з токсикологічної хімії (модуль 1) для студентів IV курсу фармацевтичного факультету зі спеціальності “Фармація” IV рівня акредитації. Львів: Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, 2013. – 94 с.
  4. Галькевич І.Й., Кучер М.М., Бідниченко Ю.І. та ін. Методичні рекомендації до лабораторних занять з токсикологічної хімії (модуль 2) для студентів фармацевтичного факультету (спеціальність “Фармація”). Львів: Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, 2014. – 106 с.

Додаткова:

  1. Karpushina S.A., Bondar V.S., Zhuravel I.O. Toxicological chemistry. Lecture course. Kharkiv: NUPh “Golden Pages”, 2011. – 208 p.
  2. Воронов С.А., Стецишин Ю.Б., Панченко Ю.В., Когут А.М. Токсикологія продуктів харчування. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020. – 568 с.
  3. Токсикологічна хімія харчових продуктів та косметичних засобів / Під. ред. С.А. Воронова. Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2010. – 316 с.
  4. Григор’єва Л.І., Томілін Ю.А. Екологічна токсикологія та екотоксикологічний контроль. Миколаїв: Вид-во ЧДУ імені Петра Могили, 2015. – 240 с.
  5. Петровська М. Екологічна токсикологія. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2014. – 116 с.

Інформаційні ресурси:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
  2. https://www.sciencedirect.com/journal/toxicology/issues
  3. https://journals.sagepub.com/loi/ijtb

Силабус:

Завантажити силабус