VI Школа молодих науковців – Конгрес кристалографів України

26-28 вересня 2018 року на кафедрі неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася VI Школа молодих науковців – Конгрес кристалографів України. Цей захід вже став традиційним у Львівському університеті. На відкритті заходу учасників Школи привітав голова оргкомітету, проректор з наукової роботи Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський, зазначивши, що участь у кожній школі беруть близько 80 науковців, які є представниками 15-18 закладів вищої освіти та наукових установ України. Цього року участь у заході взяли 85 науковців – представників десяти університетів та п’яти інститутів НАН України: Державний вищий навчальний заклад “Український державний хіміко-технологічний університет” (м. Дніпро), Донецький національний університет імені Василя Стуса (м. Вінниця), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет “Львівська політехніка”, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (м. Луцьк), Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Інститут загальної та неорганічної хімії імені В.І. Вернадського НАН України (м. Київ), Інститут проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України (м. Київ), Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України (м. Київ), Інститут фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України (м. Київ), Фізико-хімічний інститут імені О.В. Богатського НАН України (м. Одеса).

Така велика кількість учасників з усієї України свідчить про інтерес науковців до кристалохімії та її значущість у науковому світі. Організаторами Школи молодих науковців є Львівський національний університет імені Івана Франка, Західний науковий центр НАН України та МОН України та Комітет кристалографів України. Фінансову підтримку Школі надають Міжнародний центр дифракційних даних (International Center for Diffraction Data, США) та Науково-консультаційна компанія “Струкрура-властивості” (Львів).

Організатори Школи йдуть в ногу з часом, тому тематика кожного разу є актуальною та відповідає сучасним напрямам розвитку науки. Цього року учасники дізналися про особливості проведення сучасного експерименту в екстремальних умовах, таких як високий чи низьких тиск та температура, а також про нові тенденції в порошковій дифракції. Запрошеними лекторами були доктор Марек Дашкевич (Інститут низьких температур та структурних досліджень Польської академії наук, Вроцлав), який прочитав лекції на теми: High pressure singlecrystal Xray diffractionmeasurement, data collection and processing та Mathematical operations among descriptors of hydrogen bonding patterns, і кандидат хімічних наук, автор програми для визначення кристалічної структури WinCSD Лев Аксельруд (Львівський національний університет імені Івана Франка), який прочитав лекції на теми: Нові тенденції в порошковій дифракції та Квантові матеріали: структурні дослідження. Окрім лекцій, було проведено майстер-класи: Рентгенівський фазовий та структурний аналіз (кандидат хімічних наук Павло Демченко), Визначення модульованої/композитної структури (Лев Аксельруд) та Кристалографічні бази даних (кандидати хімічних наук Христина Міліянчук і Світлана Пукас), на яких учасники мали змогу ознайомитись із приладом STOE Stadi P для отримання дифракційних даних і дізнатись особливості рентгенівського фазового та структурного аналізу, на практиці спробувати розшифрувати невідому структуру з використанням пакету програми WinCSD та працювати із кристалографічними базами даних, що містять детальну інформацію про будь-яку хімічну сполуку.

Участь у таких навчально-наукових заходах дозволяє почерпнути нові знання, отримати досвід у своїй науковій галузі та обмінятися ідеями із колегами. Учасники Школи також мали можливість поспілкуватися за філіжанкою кави в неформальній обстановці. Вони поділилися своїми науковими здобутками та планами подальших досліджень, розповіли про колективи, в яких працюють. Слід зазначити, що більшість учасників, крім насиченого наукового життя, мають не менш захоплюючі хобі.

На закритті заходу учасники, які відвідали всі лекції та майстер-класи, отримали сертифікат про участь у Школі. За словами голови оргкомітету Романа Гладишевського, наступна Школа відбудеться через рік, як сателіт до XIV Міжнародної конференції з кристалохімії інтерметалічних сполук.

Мирослава Горяча, аспірантка кафедри неорганічної хімії

Світлини Ярослава Токайчука